Imagine a 5kg wooden block that is placed in a 100 liter pool of water: 1) What
ID: 2124165 • Letter: I
Question
Imagine a 5kg wooden block that is placed in a 100 liter pool of water:
1) What is the volume of the 5.00 kg wood block, where the starting volume of the pool is 100 liters and the new volume of the pool once the wooden block is held down is 112.5 L?
2) What is the density of the wooden block in kg/L and kg/m3?
3) Given that the density of water is 1000 kg/L; what is the buoyant force that acts on the wooden block when it is held underwater?
4) What is the volume of water displaced by the wooden block when it is floating in the water? (When the wood block is floating, the volume of the pool is 105L
5) What is the mass of water from the previous question?
Explanation / Answer
1)volume of wood block=112.5-100=12.5 litres
2)density= mass/volume=5/(0.0125) kg/m^3 = 400 kg/m^3=0.4kg/l
3)buoyant force= weight of liquid displaced= density of liquid * g * volume of solid = 1000*9.81*12.5=122.625 KN
4)when floating, volume of water displaced=105-100=5L
5)when floating, buoyant force=weight of block
therefore, density of water*9.81*5=5*9.81
thus, density of water = 1kg/l
mass of water= density *volume=100*1=100kg