Imagine I give you 150ml of a 2M NaCI solution but that is low concentrated to u
ID: 500500 • Letter: I
Question
Imagine I give you 150ml of a 2M NaCI solution but that is low concentrated to use on a patient, so you have to dilute it to 0 25M NaCI-how much water do you have to to get the right concentration? in order to make a 0.65 M solution with 8g of NH_4OH. how many mL of water do I need? (Ans=whole number) If I want to create a solution with [OH^-] = 0.4M using 10g of Ba(OH)_2, how many mL of water must I add? After reacting 16g of B_2Br_6 to completion in a 0.4L solution, what is the concentration of B(NO_3)_3? How many grams of NaOH do I need to make 300ml of a 0.35 M solution of NaOH?Explanation / Answer
Question 1. 1 litre should be added.
Explanation: M1 = 2M, V1 = 150 ml = 0.15 L
M2 = 0.25M, V2 = ?
M1V1 = M2V2
2 x 0.15 = 0.25 x ?
0.3/0.25 = ? = 1.2 L
Hence, the amount of water that should be added = 1.2 – 0.15 = 1.05 L