Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small boat is headed for a harbor 34 km directly northwest of its current posi

ID: 2128373 • Letter: A

Question

A small boat is headed for a harbor 34 km directly northwest of its current position when it is suddenly engulfed in heavy fog. The captain maintains a compass bearing of northwest and a speed of 10.5 km/h relative to the water. The fog lifts 3.0 h later and the captain notes that he is now exactly 4.5 km south of the harbor.     (a) What was the average speed of the current during those 3.0 h?
1      km/h

    (b) In what direction should the boat have been heading to reach its destination along a straight course?
2          (a) What was the average speed of the current during those 3.0 h?
1      km/h

    (b) In what direction should the boat have been heading to reach its destination along a straight course?
2     

Explanation / Answer

1. v_boat w.r.t ground = sqrt(34^2 + 4.5^2) / 3 = 11.43 km/h

speed of current = sqrt ( 11.43^2 - 10.5^2) = 4.52 km/h


2. 10.5cos(theta) = 4.52

theta = cos-1(4.52/10.5)   = 64.50 degrees.


3. den boat will have only speed of 10.5sin64.50 = 9.48 km/h

t = 34/9.48 = 3.59 hr