The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.00
ID: 2128791 • Letter: T
Question
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor.
Determine the electric potential difference between the labeled points A and B.
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor. Determine the electric potential difference between the labeled points A and B. delta VA,B = VB-VA =Explanation / Answer
VBA=2.8*10-8/?[(1/ 0.0075)-(1/0.0025)] = -2.38 *10^-6 V