Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The elec
ID: 2135039 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector is 6600 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0220 T. Calculate the radius r of the path for a singly charged ion with mass
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector is 6600 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0220 T. Calculate the radius r of the path for a singly charged ion with mass m = 4.85 times 10-26 kg.Explanation / Answer
q E = q v B ===> v = E/B = 6600/0.0220 = 300000 m/s
q v B = m v^2/R ==> R = mv/qB = 4.85e-26*300000/(1.6e-19*0.0220) = 4.13 m