Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The elec
ID: 2135106 • Letter: C
Question
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector is 6700 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0950 T. Calculate the radius r of the path for a singly charged ion with mass
Consider the mass spectrometer shown schematically in the figure below. The electric field between the plates of the velocity selector is 6700 V/m, and the magnetic fields in both the velocity selector and the deflection chamber have magnitudes of 0.0950 T. Calculate the radius r of the path for a singly charged ion with massExplanation / Answer
The applied electric field in velocity selector is E = 6700 V/m
The magnetic field in the velocity selector is B = 0.095 T
The magnetic field in the deflecting chamber is B' = 0.095 T
mass of the particle is m =3.83*10-26 kg
In velocity selector,
Eq = Bqv
v is the velocity of the particle
E = Bv
v =E/B
v = 7.05*10^4 m/s
In the deflection chamber,
B'qv = mv2/R
R is the radius of the circular path
B'q = mv/R
R = mv/B'q
R = (3.83*10-26 kg)(7.05*10^4 m/s)/(0.095 T)(1.6-*10-19 C) (singly ionized atom)
R = 0.178 m