In the diagram, q1 is 2.40 nC , q2 is 5.50 nC , q3 is 6.00 nC , and q4 is 2.90 n
ID: 2135882 • Letter: I
Question
In the diagram, q1 is 2.40 nC, q2 is 5.50 nC, q3 is 6.00 nC, and q4 is 2.90 nC. The distance d is 8.00 mm. Find the potential at point A in the diagram, at the center of the square. Assume that V = 0 at infinity.
Find the potential at B.
Explanation / Answer
at center, r = sqrt(2)*d/2 = 5.66 mm = 5.66*10^-3 m
at center, V = v1+V2+V3+V4 = k*(q1/r + q2/r + q3/r + q4/r) = 2.67*10^4 volts
for points B and C figure is needed