In the diagram, E= 12.0 V, C 1 = 24.0 F,C2 = 4.00 F,C3 = 12.0 F, andC4 = 9.00 F.
ID: 1756539 • Letter: I
Question
In the diagram, E= 12.0 V, C1 = 24.0 F,C2 = 4.00 F,C3 = 12.0 F, andC4 = 9.00 F.
Calculate the chargeon C3.
In the diagram, C1 = 10.0 F,C2 = 16.0 F, and the voltageacross each capacitor is 6.00 V. When a dielectric material isinserted between the plates of C1, the charge onC2 changes by 15.0C.
Calculate the dielectricconstant of the material,
In thefigure, i1 = 0.500 A,R1 = 24.0 ,R2 = 8.00 ,R3 = 12.0 , andR4 = 4.00.
Calculate thepower dissipated in R2.
In the circuit shown,E = 10.0 V, R = 600. k, andC = 4.50 F. The capacitor isinitially uncharged. The switch S is closed at t = 0.00 s.
Calculate the current through theresistor at t = 2.00 s.
Explanation / Answer
Let C x = series combination ofC1 and C3 = (C1) (C3)/(C1 + C3)= (24 X 12 ) / (24 + 12 ) = 8 f Cy= parallel combination of C x and C2 = Cx + C2 = 8 + 4 = 12fCequ = series combination ofCy and C4
=(Cy ) (C4)/(Cy +C4) = (12 X 9 ) / ( 12 + 9 ) =5.1f