Consider the system shown in the figure below. Block A weighs 49.6 N and block B
ID: 2135973 • Letter: C
Question
Consider the system shown in the figure below. Block A weighs 49.6 N and block B weighs 28.2 N. Once block B is set into downward motion, it descends at a constant speed.
Explanation / Answer
a constant speed means no acceleration so ,
m1a1=m2a2
Mag -T = T-mN
Mbg=mMag
m=coefficient of friction kinetic = 28.2/49.6 = 0.568 m/sec^2
b . so , T-mN= MaAa
Mbg-T = MbAb , and Aa=Ab they are connected right
add two equations , we get 28.2 g - 0.568 Mag = Ma Aa
Acceleration = 2.7805 m/s^2