Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the system shown in the figure (Figure 1) . Block A weighs 45.1 N and b

ID: 1371710 • Letter: C

Question

Consider the system shown in the figure (Figure 1) . Block A weighs 45.1 N and block B weighs 29.7 N . Once block B is set into downward motion, it descends at a constant speed.

a)Calculate the coefficient of kinetic friction between block A and the tabletop.

b)A cat, also of weight 45.1 N , falls asleep on top of block A. If block B is now set into downward motion, what is its acceleration magnitude?

c)A cat, also of weight 45.1 N , falls asleep on top of block A. If block B is now set into downward motion, what is its acceleration direction? upward or downwards

Explanation / Answer

a) blocks are moving with constant speed that means a =0

on block B,

T - mBg = 0

T = mBg = 29.7 N

now on block A,

friction - T = 0

and friction = u N = u mA g

u mAg = T

u(45.1) = 29.7

u =0.659


b) now cat is sleeping on block A,

new N = 45.1 + 45.1 = 90.2 N

friction = uN = 0.659 x 90.2 = 59.4 N

now on A,

T - 59.4 = (90.2/9.81)a

on B,

29.7 - T = (29.7/9.81)a

12.22a = - 29.7

a = 2.43 m/s^2

c) direction - ? upwards