The diagram below shows a block of mass m = 2.00 k g on a frictionless horizonta
ID: 2137906 • Letter: T
Question
The diagram below shows a block of mass m=2.00kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1=4.00N, F2=6.00N, and F3=8.00N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram. (Figure 1)
Explanation / Answer
a) in x direction:
Fx = -F3 + F1cos(25)+ F2cps(360-325)
=> Fx = -8 + 4cos(25)+ 6cps(360-325) = 0.540143413882
in y direction:
Fy = F1sin(25)- F2sin(360-325)
=>Fy = 4sin(25)- 6sin(360-325) = -1.750985571142
thus angle = 360 - atan(1.750985571142/0.540143413882) = 287.143929641974 answer(a)
b)a = sqrt(( 0.540143413882* 0.540143413882)+ (1.750985571142*1.750985571142)) = 1.83240426 m/s^2
d = 0.5*a*t^2 = 0.5*1.83240426*5*5 = 22.90505325 m answer(b)
c)v = u + at
=> v = 0 +1.83240426*5 = 9.1620213 m/sec asnwer(c)
d) angle is same = 287.143929641974 degrees