Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram below shows a block of mass m = 2.00 k g on a frictionless horizonta

ID: 2133922 • Letter: T

Question

The diagram below shows a block of mass m=2.00kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1=4.00N, F2=6.00N, and F3=8.00N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram.

a)What is the direction of

The diagram below shows a block of mass m=2.00kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1=4.00N, F2=6.00N, and F3=8.00N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram. What is the direction of ?? In other words, what angle does this vector make with respect to the positive x axis? How far (in meters) will the mass move in 5.0 s? What is the magnitude of the velocity vector of the block at t=5.0s? n what direction is the mass moving at time t=5.0s? That is, what angle does the velocity vector make with respect to the positive x axis?

Explanation / Answer

a) 287.14 degrees with positive x axis

b) 11.446m

c) 4.575m/s

d) The velocity is in same direction as the acceleration it makes 287.14 degrees with positive x axis