The diagram below shows a block of mass m = 2.00 k g on a frictionless horizonta
ID: 2133915 • Letter: T
Question
The diagram below shows a block of mass m=2.00kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1=4.00N, F2=6.00N, and F3=8.00N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram. (Figure 1)
a)Calculate the magnitude of the total resultant force
F?r=F?1+F?2+F?3 acting on the mass.
b)What angle does
F?r make with the positive x axis?
a??
Explanation / Answer
F=Fx i +Fy j...
Fx=F1 cos(25) -F3 + F2 cos(35) =0.54 N
...
Fy= F1 sin(25) -F2 sin(35) =-1.75 N....
magniyude F=sqrt(Fx^2+Fy^2)= 1.832 N.
.
B)theta(tan^-1(Fy/Fx)=-72.85 or 287.148 degrees.....
C)A=F/m=1.832/2 =0.916 m/s^2