Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The diagram below shows a block of mass m - 2.00 kg on a frictionless horizontal

ID: 2169535 • Letter: T

Question

The diagram below shows a block of mass m - 2.00 kg on a frictionless horizontal surface, as seen from above. Three forces of magnitudes F1 = 4.00 N, F2 = 6.00 N, and F3 = 8.00 N are applied to the block, initially at rest on the surface, at angles shown on the diagram. (Figure 1) In this problem, you will determine the resultant (total) force vector from the combination of the three individual force vectors. All angles should be measured counterclockwise from the positive x axis (i.e., all angles are positive). Calculate the magnitude of the total resultant force acting on the mass. Express your answer in Newtons to three significant figures. What angle does make with the positive x axis? Express your answer in degrees to two significant figures. What is the magnitude of the mass's acceleration vector, a? Express your answer to two significant figures. What is the direction of a? In other words, what angle does this vector make with respect to the positive x axis? Express your answer in degrees to two significant figures.

Explanation / Answer

x component forces = 3.625 + 4.9 - 8 = 0.525 i y component forces = 1.69 - 3.44 = - 1.75 j a)magnitude of resultant = 1.83 b) angel by F vector with + x axis in anti clock wise direction = 286.68 degrees c) a = 1.83/2 = 0.915 m/s^2 d) angel by a vector with + x axis in anti clock wise direction = 286.68 degrees