Centripetal acceleration on earth. The goal if this problem is to figure out how
ID: 2139517 • Letter: C
Question
Centripetal acceleration on earth.
The goal if this problem is to figure out how strong the centripetal acceleration must be for us here in
Albany. For simplicity, we
Explanation / Answer
a) Ra = Re cos(theta)
Ra = Re cos(42)
Ra = 6371E3*cos(42 degrees)=4.73E6 m
b) a = v^2/r = (2 pi r/T)^2/r = (2*pi*4.73E6/(24*60*60))^2/4.73E6=0.025 m/s^2
c) a= w^2 r
w = sqrt(9.8/4.73E6)=0.00144 rad/s =0.825 rev/hr