Please help. All I\'ve thought to apply is Fe=(mv^2/r) and that only made a bigg
ID: 2139810 • Letter: P
Question
Please help. All I've thought to apply is Fe=(mv^2/r) and that only made a bigger mess.
A satellite that goes around the earth once every 24 hours is called a geosynchronous satellite. If a geosynchronous satellite is in an equatorial orbit, its position appears stationary with respect to a ground station, and it is known as a geostationarysatellite.
Find the radius R of the orbit of a geosynchronous satellite that circles the earth. (Note that R is measured from the center of the earth, not the surface.) You may use the following constants:
Explanation / Answer
T = 2*pi*r^(3/2) / sqrt(GM)
24*60*60 = 2*3.14*r^(3/2) / sqrt(6.67*10^-11*5.98*10^24)
r = 42.26476e+6 m
R+h = 42.26476e+6
h = 42.26476e+6- 6.38