Please help. Also please show all steps with explanation. Consider the three cap
ID: 1336051 • Letter: P
Question
Please help. Also please show all steps with explanation.
Consider the three capacitors connected as shown. A potential difference of V_ac = 120 V_is maintained between points a and c. What is the equivalent capacitance between points a and c? What is the value of the ratio V_bc/V_ab ? (Here V_bc and V_ab are, respectively, the values of the potential difference between b and c, and between a and b.) What is the potential difference V_bc across the 2.0 mu F capacitor? How much electric energy is stored in the 6.0 mu F capacitor ? What is the charge on the 4.0 mu F capacitor ?Explanation / Answer
here,
Vac = 120 V
(a)
the equivalent capacitance of the circuit is , Ceq = (6 + 4) *2/(6 + 4 + 2)
Ceq = 1.67 uF
the equivalent capacitance of the circuit is 1.67 uF
(b) as ab and bc are in series
the ratio of Vbc /Vab = Cab/Cbc
Vbc / Vab = (6 + 4) /2
Vbc / Vab = 5
the ratio Vbc/Vab is 5
(c)
the potential difference , Vbc = Vac * Cab/(Cab + Cbc)
Vbc = 100 V
the potential difference Vbc is 100 V
(d)
Vab = 120 - Vbc
Vab = 20 V
the electric energy stored in 6 uF, TE = 0.5 * C*V^2
TE = 0.5 * 6 * 10^-6 * 20^2
TE = 0.0012 J
the electric energy stored in 6 uf capacitor is 0.0012 J