A graph of the force on an object as a function of its position is shown in the
ID: 2140561 • Letter: A
Question
A graph of the force on an object as a function of its position is shown in the figure. Determine the amount of work done by this force on an object that moves from x = 2.0 m to x = 7.0 m. (Assume an accuracy of 2 significant figures for the numbers on the graph.)
A graph of the force on an object as a function of its position is shown in the figure. Determine the amount of work done by this force on an object that moves from x = 2.0 m to x = 7.0 m. (Assume an accuracy of 2 significant figures for the numbers on the graph.)Explanation / Answer
work done = area under the curve
work = .5*6*3 + 6*6
work = 45
this is total work. now the wrok done to move from 0 to 2 and 7 to 9 can be substracted to get desired work:
work from 0 to 2 = 4
work from 7 to 9 = 12
required work = 45 - (4 + 12) = 29 Nm