Question
Please help.
Two conductors having net charges of + 15.0 mu C and - 15.0 mu C have a potential difference of 15.0 V between them. Determine the capacitance of the system. F What is the potential difference between the two conductors if the charges on each are increased to + 225.0 mu C and - 225.0 mu C? V A 73.0-m length of coaxial cable has an inner conductor that has a diameter of 2.58 mm and carries a charge of 8.10 mu C. The surrounding conductor has an inner diameter of 7.27 mm and a charge of - 8.10 mu C. Assume the region between the conductors is air. What is the capacitance of this cable? C = nF What is the potential difference between the two conductors? V = kV
Explanation / Answer
a) Q = CV
so C = Q/V = 15.0E-6/15 = 1.0E-6 F
b) V = Q/C = 225.0E-6/1.0E-6 = 225 V
2)
a)C = 2 pi e0 L/ln(b/a)
= 2*pi*8.85E-12*73/(ln(7.27/2.58)=3.92 nF
b) V = Q/C = 8.1E-6/3.92E-9=2066 V = 2.066 kV