Question
Please help.
An air-filled spherical capacitor is constructed with an inner-shell radius of 7.10 cm and an outer-shell radius of 12.4 cm. Calculate the capacitance of the device. PF What potential difference between the spheres results in a 4.00-mu C charge on the capacitor? kV Two capacitors, C1 = 6.00 mu F and = 13.0 mu F, are connected in parallel, and the resulting combination is connected to a 9.00-V battery. Find the equivalent capacitance of the combination. Mu F Find the potential differences across each capacitor. V1 = V v2 = V Find the charge stored on each capacitor. Q1 = mu C Q2 = mu C
Explanation / Answer
1)
a) C = 4 pi eo / ((1/r1)-(1/r2))
C = (4*3.14*8.84810^-12)/((1/0.071)-(1/0.124))
C = 9.061e?12 F = 9.061pF
b) V = Q/C = 441.452kV
2) C = C1+C2 = 6+13 = 19uF
b) V1 = 9V
v2 = 9V
c) Q1 = C1*V = 54uC
Q2 =C2*V = 117 uC