A frictionless plane is 9.4 m long and inclined at 31.9. A sled starts at the bo
ID: 2145742 • Letter: A
Question
A frictionless plane is 9.4 m long and inclinedat 31.9. A sled starts at the bottom with an
initial speed of 5.03 m/s up the incline. When
it reaches the point at which it momentarily
stops, a second sled is released from the top
of this incline with an initial speed vi . Both
sleds reach the bottom of the incline at the
same moment.The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
a.Find the distance that the first sled traveled
up the incline.
Answer in units of m
b.Find the initial speed of the second sled.
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
a) a = -9.81*sin(31.9)
u = 5.03
v = 0
u*u = 2*s*9.81*sin(31.9)
s = 2.44 m
b) time for second sled
= (2*2.44/(9.81*sin(31.9)))^0.5
= 0.9702 seconds
so, 9.4 = u*9.702 + 0.5*9.702*9.702*9.81*sin(31.9)
u = -24.18 m/s