In a classroom demonstration, a speaker was mounted on the end of a 50.0 cm long
ID: 2147740 • Letter: I
Question
In a classroom demonstration, a speaker was mounted on the end of a 50.0 cm long arm and rotated in a horizontal circle at a constant angular speed of 75.0 rpm. The speaker emitted sound at a constant frequency of 441 Hz. The speed of sound was 343 m/s.A. Calculate the range of sound frequencies heard by the students in the classroom.
B. If the sound intensity levels at a distance of 6.59 m from the speaker is 99.0 dB, calculate the rate at who h the speaker is producing sound energy.
Please show all of your work and units.
Thanks.
Explanation / Answer
using doppler effect
Approaching Source:
fobserved /fproduced= vsound /(vsound - vsource)
Max(Vsource)=+0.50x2x75.0=235.5m/s
Min(Vsource) =-235.5m/s
so fmax=1407.09 Hz
fmin=261.4 Hz
261.4 Hz < F observerd < 1407.09 Hz