Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Chase Elderflower Liqueur contains 20 % (v/v) ethanol, Unfortified wine 14 % (v/

ID: 216114 • Letter: C

Question

Chase Elderflower Liqueur contains 20 % (v/v) ethanol, Unfortified wine 14 % (v/v) ethanol, and Victoria Bitter contains 4.9 % (v/v) ethanol. Density (mass per unit volume) of absolute ethanol = 0.79 g/mL Molecular weight of ethanol (C2HsOH) 46.07 g/mol Calculate the concentration of ethanol in the 3 separate beverages. . Give the concentrations in g/L a) » Give the concentrations as molarities b) Determine the total mass (g) of ethanol in each of the following 3 beverages 500 mL bottle of Chase Elderflower Liqueur 750 mL bottle of unfortified winr 6 pack (6 x 375 mL) of Victoria Bitter Which of these drinks, as detailed above, contains the highest amount (in g) of ethanol?

Explanation / Answer

Ans. #a. I. Amount of ethanol in CEL = 20 % (v/v) = 20 mL EtOH / 100 mL solution

Now,

            Volume of EtOH in 1.0 L CEL = (20 mL EtOH / 100 mL soln.) x 1000.0 mL

                                                                        = 200 mL

            Mass of EtOH in 1.0 L CEL = Vol x Density = 200 mL x (0.79 g mL-1) = 158 g

                        So, So, [EtOH], g/ L = 158 g/ L

            Moles of EtOH in 1.0 L CEL = Mass / MW = 158 g / 46.07 g mol-1 = 3.43 mol

                        So, [EtOH], molarity = Moles / Vol in L = 3.43 mol / 1.0 L = 3.43 M

#II. Amount of ethanol in UnfW = 14 % (v/v) = 14 mL EtOH / 100 mL solution

Now,

            Volume of EtOH in 1.0 L UnfW = (14 mL EtOH / 100 mL soln.) x 1000.0 mL

                                                                        = 140 mL

            Mass of EtOH in 1.0 L UnfW = Vol x Density = 140 mL x (0.79 g mL-1) = 110.6 g

                        So, So, [EtOH], g/ L = 110.6 g/ L

            Moles of EtOH in 1.0 L UnfW = Mass / MW = 110.6 g / 46.07 g mol-1 = 2.40 mol

                        So, [EtOH], molarity = Moles / Vol in L = 2.40 mol / 1.0 L = 2.40 M

#III. Amount of ethanol in UB = 4.9 % (v/v) = 4.9 mL EtOH / 100 mL solution

Now,

            Volume of EtOH in 1.0 L VB = (4.9 mL EtOH / 100 mL soln.) x 1000.0 mL = 49 mL

            Mass of EtOH in 1.0 L VB = Vol x Density = 49 mL x (0.79 g mL-1) = 38.71 g

                        So, So, [EtOH], g/ L = 38.71 g/ L

            Moles of EtOH in 1.0 L VB = Mass / MW = 38.71 g / 46.07 g mol-1 = 0.84 mol

                        So, [EtOH], molarity = Moles / Vol in L = 0.84 mol / 1.0 L = 0.84 M

#b. #I. Total mass of EtOH in CEL = [EtOH] in g L-1 x Vol in liters

                                                            = (158 g/ L) x 0.500 L = 79.0 g

#II. Total mass of EtOH in UnfW = (110.6 g/ L) x 0.750 L = 82.95 g

#III. Total mass of EtOH in VB = (38.71 g/ L) x ( 6 x 0.375 L) = 87.09 g

Therefore, VB (Victoria Bitter) has highest amount of EtOH.