Question
Can not see my error-- please help me with math.
A projectile is launched straight up at 59 m/s from a height of 88 m, at the edge of a sheer cliff. The projectile falls, just missing the cliff and hitting the ground below. Find the maximum height of the projectile above the point of firing. 177.6 m Find the time it takes to hit the ground at the base of the cliff. 13.75152 Times Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. s Find its velocity at impact. -75.76494 Times Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s
Explanation / Answer
y = 0 = 88 + 59t - 4.9t^2 t = 13.3828s v = v0 -gt = 59 - 9.8*13.3828 = -72.15144 m/s