Incorrect. In the figure, a French submarine and a U.S. submarine move toward ea
ID: 2166863 • Letter: I
Question
Incorrect. In the figure, a French submarine and a U.S. submarine move toward each other during maneuvers in motionless water in the North Atlantic. The French sub moves at speed vF = 51.00 km/h, and the U.S. sub at vus = 69.00 km/h. The French sub sends out a sonar signal (sound wave in water) at 1.000 x 103 Hz. Sonar waves travel at 5470 km/h. What frequency is detected by the French sub in the signal reflected back to it by the U.S. sub? The number of significant digits is set to 4; the tolerance is +/-2%Explanation / Answer
This is an example of double doppler effect
f = {(5470 + 69)/(5470 - 51)}*{(5470 + 51)/(5470 - 69)}*103
f = 1044.8544 Hz