Mass m 1 = 3.51 kg sits on a frictionless inclined plane that makes an angle ? =
ID: 2168540 • Letter: M
Question
Mass m1 = 3.51 kg sits on a frictionless inclined plane that makes an angle ? = 55.5o with the horizontal. A massless string is tied to m1, passes over a frictionless pulley, and is tied to mass m2 hanging on the other end.
a) If the system is in equilibrium: find the mass of m2. kg <---- <2.893kg> answer!!
b) Suppose the original mass m2 is replaced by a mass of 8.78 kg. Find the magnitude of the acceleration of the masses now.
m/s2
How to find #b? i solved #a but idont know how to do # b
please give me a answer carefully. because i have only one chance left.
Explanation / Answer
m2*g -T =m2*a T-m1*gsin55=m1*a add these equation we get a=4.7 m/s2