Mass m 1 = 12.9 kg is on a horizontal surface. Mass m 2 = 8.17 kg hangs freely o
ID: 2272034 • Letter: M
Question
Mass m1 = 12.9 kg is on a horizontal surface. Mass m2 = 8.17 kg hangs freely on a rope which is attached to the first mass. The coefficient of static friction between m1 and the horizontal surface is ?s = 0.638, while the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.188.
If the system is in motion with m1 moving to the left, then what will be the magnitude of the system's acceleration? Consider the pulley to be massless and frictionless.
If the system is in motion with m1 moving to the right, then what will be the magnitude of the system's acceleration?
Explanation / Answer
static friction between m1 and surface is=80.655N
tension in the rope=80.066N
so system doesnot move either way with friction value=80.066N
so acceleration is 0
if system is in motion then
80.066-t=8.17a
t-23.76=12.9a
a=2.67m/sec^2