The figure below shows three flat plates, all of very large area. The two thin p
ID: 2169883 • Letter: T
Question
The figure below shows three flat plates, all of very large area. The two thin plates are made of insulating material and carry uniformly distributed surface charge densities of a = -2 C/m2 and b = 7 C/m2 respectively. The thick metal plate has a width w = 3.0 cm, and is initially uncharged (metal = 0). What is the magnitude of the electric field EA at the origin (the point marked A on the figure)? The first thin plate is 0.04 meters away, and the second one (b) is 0.16 meters away. The metal plate is -0.04 meters away (so .04 meters aways on the other side)Explanation / Answer
please post figure no figure here