Please solve this: The boxes A and B in the figure has the masses of ma = 4.00kg
ID: 2175549 • Letter: P
Question
Please solve this:
The boxes A and B in the figure has the masses of ma = 4.00kg and mb = 2.00kg.
TheKinetic friction coefficient between box B and the horizontal plan it's moving on is ?k = 0.500.
The inclined plan is frictionless and has the angle of THETA = 30.0* with the horizontal.
The trinses task is to change the direction of the rope that connects the boxes. The trinse is ideal. The rope has a negligable mass.
A)Determine the size of the tensile force in the cord that connects the two boxes
B) What is the size of the acceleration of the two boxes?
Explanation / Answer
4*g*sin(30)-T=4*a T-0.5*2*g=2*a a=1.63m/s^2 T=13.08N