Can someone please help me solve (b)? A 33. 9-m length of copper wire at 20. 0 d
ID: 2178886 • Letter: C
Question
Can someone please help me solve (b)?
A 33. 9-m length of copper wire at 20. 0 degree C has a radius of 0. 23 mm. If a potential difference of 7. 0 V is applied across the length of the wire, determine the current in the wire. (Use the values in this table.) If the wire is heated to 40. 0 theta C while the 7. 0-V potential difference is maintained, what is the resulting current in the wire? Use the value of the resistance at 20. 0 degree C and the temperature coefficient of resistivity to find the resistance at the requested temperature and then use that resistance to find the current. AExplanation / Answer
(b) R at 20 = 7/2.0175 = 3.47 O R at 40 = 3.47*(1+0.0039*20) = 3.741 O current = 7/3.741 = 1.871 A