In the example shown, there are two torques acting on the ruler. The total torqu
ID: 2184855 • Letter: I
Question
In the example shown, there are two torques acting on the ruler. The total torque should add to 0. In this case W1 exerts a positive torque and W2 exerts a negative torque.?1 + ?2 = 0
? = F*r W1 r1 - W2 r2 = 0 so W1 r1 = W2 r2
m1 (lighter) = 0.035 kg W1 = m1*9.8 = 0.343 N
m2 (heavier) = 0.07 kg W2 = m2*9.8 = 0.686 N
Prediction Using your values for the masses and the equation for rotational equilibrium given above, find r2 if
r1 = 40cm. This is your prediction of where mass 2 should be hung.
r2 = ? cm
I am trying to predict r2. There is an exact answer to this.
Explanation / Answer
W1 r1 = W2 r2 =r2=.343*40/.686=20cm r2=20cm