Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three forces of magnitudes F1= 4.0 N, F2= 6.0 N and F3= 3.0 N are applied to a b

ID: 2188048 • Letter: T

Question

Three forces of magnitudes F1= 4.0 N, F2= 6.0 N and F3= 3.0 N are applied to a block of mass , initially at rest, at angles shown on the diagram. (Figure 1) In this problem, you will determine the resultant (net) force by combining the three individual force vectors. All angles should be measured counterclockwise from the positive x axis. A) What angle does Fr make with the positive x axis? (express your angle in degrees to 2 sig figs) And Then Part B) What is the direction of a? In other words, what angle does this vector make with respect to the positive x axis? Express your answer in degrees to two significant figures.

Explanation / Answer

(a)

F(x) = 4*cos(25)+6*cos(55)-3 = 4.067 N

F(y) =  -4*sin(25)+6*sin(55) = 3.224 N

F(net) = sqrt(F(x)^2+F(y)^2) = 5.62 N

=arctan(3.224/4.067) = 34.98

(b)

Direction of acceleration is in same direction to that of force

= 34.98