An engineer builds a childs trampoline that can only withstand a force 0f 600N b
ID: 2192257 • Letter: A
Question
An engineer builds a childs trampoline that can only withstand a force 0f 600N before breaking. He determines this number by increasing the mass on the trampoline until the rubber breaks. During his testing he engineer weigthed the trampoline with sand, which caused the trampoline to linearly deflects 0.5m downward before it finally broke under the weight. a) how massive of a child could rest in a trampoline? b) what is the spring constant of the rubber material? c) assuming the density of the sand is 1602kg/m3, how much sand (i.e volume) did the egineeer nedd to use in order to get the trampoline to break?Explanation / Answer
F = mg = 600 N.. m = 61.16 Kg.. F = K x X.. K = 600 / 0.5 = 1200 N/m.. V = m/density = 61.16 / 1602 = 0.0381 m^3..