The coil of wire in the drawing is a right triangle and is free to rotate about
ID: 2196778 • Letter: T
Question
The coil of wire in the drawing is a right triangle and is free to rotate about an axis that is attached along side AC. The current in the loop is I = 4.73 A, and the magnetic field (parallel to the plane of the loop and side AB) is B = 1.98 T.
(a) What is the magnetic moment of the loop?
(b) What is the magnitude of the net torque exerted on the loop by the magnetic field?
The coil of wire in the drawing is a right triangle and is free to rotate about an axis that is attached along side AC. The current in the loop is I = 4.73 A, and the magnetic field (parallel to the plane of the loop and side AB) is B = 1.98 T. (a) What is the magnetic moment of the loop? (b) What is the magnitude of the net torque exerted on the loop by the magnetic field?Explanation / Answer
The magnetic dipole moment = I*A (It is a vector pointing in the direction of A) So here µ = 8.0A*(0.060m*0.08m) = 0.0384 A-m^2 Unless you want the torque on the loop you don't need the magnetic field or angle