The coils of the magnetic circuit device are connected in series so that the MMF
ID: 2248090 • Letter: T
Question
The coils of the magnetic circuit device are connected in series so that the MMF's tend to set up flux in the center leg in the same direction. The material is M-5 grade 0.012 in grade steel with 0.94 stacking factor with characteristic curve shown. How many joules of energy would be present in the magnetic field in the gap if the flux density in the gap is o.6T? 4. 2.4 2.2 2.0 1.8 1.6 1.2 0.8 06 0.4 0.2 10 100 1000 10,000 100,000 H, A turns/m N1 N2-100 turns Cross section of A & B legs 2 in2 Cross section of C leg 4 in2 Lengths: A 6 in, B 6 in, C2 in., air gap0.15 in.Explanation / Answer
Here
arctan(X/R) = 61
Therefore
X/R = 1.804
X = 1.804R -----(1)
Also
sqrt(R^2 + X^2) = 148 ohm
Therefore
R^2 + X^2 = 21904
(1.804R)^2 + R^2 = 21904
R = 71.753 ohm
X = 1.804*71.753
= 129.44 ohm