An inductor is made from a copper ribbon that has been bent to form a tube with
ID: 2197314 • Letter: A
Question
An inductor is made from a copper ribbon that has been bent to form a tube with two flat extensions, as shown. The width of the copper ribbon is a = 20.0 cm, the radius of the tube is r = 10.0 cm, and the space between the flat extensions is negligible. What is L, the inductance of the inductor? Hint: What is the B field inside the tube if there is a current flowing through the ribbon? The inductor is now hooked up to an ideal battery (emf epsilon = 12.0 V) and a resistor (R = 10.0 Ohm) to make the circuit shown to the right. How long does it take for the current in the circuit to reach one half its maximum value imax? Suppose that there is a magnetic field piercing the inductor. Does imax for the circuit increase, decrease, or remain the same as in part (b)? If it changes, by how much does imax change?Explanation / Answer
Electromagnetic induction means development of potential difference or current produced when the magnetic flux through a loop is changed..and this can be changed by moving the loop with sufficient velocity (not in direction of magnetic feild) or by time varying magnetic field...hope i helped cheers!!