Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Coil A is a large 600 turn circular coil of radius 57.0 cm. Circular coil B has

ID: 2197620 • Letter: C

Question

Coil A is a large 600 turn circular coil of radius 57.0 cm. Circular coil B has 220 turns, a radius of 8.0 cm and is located L = 70.0 cm from coil A along the same axis. The planes of the two coils are parallel.

If the current in coil A varies with time according to I = 16*t^3 - 90*t^2 - 1, where I is in amps and t is in s, find the magnitude of the EMF induced in coil B at time t = 5.0

So part one of the question asked for the mutual inductance which i calculated as 7.37E-4 H Im confused how to use the mutual inductance to calculate the emf in coil B

Explanation / Answer

n2=600 r2=0.57 n1=220 r1=0.08 l=0.7 |emf|=M*di/dt M=mu*n1*n2*pi*r2^2*l=0.12 di/dt=48*t^2-180*t=300 emf=M*di/dt=36 v