Please do not use other answers listed on this website because they are wrong. A
ID: 2199938 • Letter: P
Question
Please do not use other answers listed on this website because they are wrong.
A block with massm=0.4kg oscillates with amplitudeA=0.4m at the end of a spring with force constantk=14N/m on a frictionless, horizontal surface. Rank the periods of the following oscillating systems from greatest to smallest. If any periods are equal, show their equality in your ranking. (Use only ">" or "=" symbols. Do not include any parentheses around the letters or symbols.)
Explanation / Answer
frequency of oscillation w =?(k/m) ....so the Time Period T = 2??(m/k) .....a)Ta = 2??(0.4/14) = 1.062 sec ... b) Tb = Ta because m and k are same ......c) Tc = 2??(1.2/1.4) = 1.840 sec ....d) Td = 2??(.4/2.8) = 0.751 sec ...e) frequency of oscillations will decrease a little bit so the Time period (Te) will be increase a little bit .........so we have Tc > Te > Ta = Tb > Td .........so order is c > e > a = b >d