Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A curling stone with a mass of 7.00 kg moves across the ice at a speed of 1.35 m

ID: 2201690 • Letter: A

Question

A curling stone with a mass of 7.00 kg moves across the ice at a speed of 1.35 m/s in the positive x direction. It collides with another curling stone with the same mass (7.00 kg). After the collision stone 1 has a speed of 0.457 m/s at an angle of 54 degrees to the left of the x axis. A) What is the initial kinetic energy? B) What is the initial momentum (magnitude and direction)? C)What is the speed and direction of stone 2 after the collision? D)What is the total momentum perpendicular to the x axis after the collision?

Explanation / Answer

x component: V1i=V1f cos?+ V2f cos? 1.7m/s=0.800m/s61.9 + V2f cos61.9 V2fcos? = -1.7m/s+0.800m/s cos61.9 V2fcos?= -1.32m/s V2fcos?= 1.32m/s [backwards] y- component 0+0=mv1f sin ?-m2v2fsin ? m2v2fsin ?= (0.800m/s) sin 61.9* v2fsin?=(0.800m/s) sin 61.9* v2fsin?=0.7057m/s (-1.32m/s)^2 + (0.7057m/s)^2 = 1.7424m/s +0.4980m/s=2.24041249m/s =2.24041249m/s ?tan =0.7057/-1.32 ?=tan^-1= 28*