Blocks A (mass 4 kg) and B (mass 12.00 kg) move on a frictionless, horizontal su
ID: 2206260 • Letter: B
Question
Blocks A (mass 4 kg) and B (mass 12.00 kg) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is at rest and block A is moving toward it at 5.00 m/s. The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is head-on, so all motion before and after the collision is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A Find the maximum energy stored in the spring bumpers and the velocity of each block at that time. Find the maximum energy. Find the velocity of A & B Find the velocity of each block after they have moved apart. Find the velocity of A & BExplanation / Answer
v1 = u1 (m1 – m2)/ (m2 + m1) v1 = 5 (4 – 12)/ 16 = -2.5 m/s v2 = (u1 +v1) = 5 -2.5 = 2.5 m/s --------------------------------------… Maximum energy is the initial kinetic energy = 0.5*4*5² = 50 J Energy stored in the spring attached to A is 0.5m1 v1² = 0.5*4*2.5²= 12.5 J Energy stored in the spring attached to B is 0.5m2 v2² = 0.5*12*2.5²= 37.5 J