An apparatus similar to the one used in lab uses an oscillating motor at one end
ID: 2215652 • Letter: A
Question
An apparatus similar to the one used in lab uses an oscillating motor at one end to vibrate a long rope with frequency f = 40.0 Hz and amplitude A = 0.25 m. The rope is held at constant tension by hanging a mass on the other end. The rope has mass denstiy ? = 0.02 kg/m, and tension T = 20.48 N. Assume that at t = 0 the end of the rope at x = 0 has zero y-displacement and is moving downward. What is the y-displacement of the piece of rope at x1 = 0.5 m when t = 0.0? What it's asking for is... y1 = ??? ... if it helps here is an image url to an image associated with the problem: https://www.smartphysics.com/Content/Media/Images/Mechanics/24/stringwave.gifExplanation / Answer
here ,A = 0.25 m , f = 40 Hz , u = 0.02 kg/m , T = 20.48 N wave speed (v) = sqrt ( T / u ) on solving , v = 32 m/s For, y (x,t) = A* sin(w*t - k*x) w = 2*pi*f therefore, w= 251.38 rad/s since wave speed (v) = w / k therefore , k = 7.85 rad/m on substituting , y(x,t) = 0.25* sin ( 251.38*t - 7.85 *x )