An airplane moves 146 m/s as it travels around a vertical circular loop which ha
ID: 2227992 • Letter: A
Question
An airplane moves 146 m/s as it travels around a vertical circular loop which has a radius of 0.34 km. What is the magnitude of the normal force on the 90 kg pilot of this plane at the bottom of this loop? The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. Answer in units of kN A 6.25 kg object is swung in a vertical circular path on a string 3.01 m long. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . If the speed at the top of the circle is 6.1 m/s, what is the tension in the string when the object is at the top of the circle? Answer in units of NExplanation / Answer
a. normal force F = mv^2 /R -mg
= 90 ( 146)^2 /340 - 90 (9.8)
=4.760 KN
b. T = mv^2/R -mg
= 6.25 * 6.1*6.1 /3.01 - 6.25 *9.8
= 16 N