Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal frictionless table has a small hole in its center. A block \"A\" of

ID: 2234671 • Letter: A

Question

A horizontal frictionless table has a small hole in its center. A block "A" of mass 3 kg on the table is connected to another block "B" of mass 2 kg hanging beneath by a string of negligible mass which passes through the hole. The block B is stationary and block A rotates at constant r = 24 cm with an UNKNOWN steady angular speed "w". Let g = 10m/s^2. Calculate the unknown angular speed "w" . Answer in units of Hz. I got 0.838 Hz but its wrong. Not sure why. Please show some kind of work for credit.

Explanation / Answer

tension in the string should balance the weight of B =2*10 =20 N tension is also equal to centripetal force =m*r*w^2 =3* 0.24 *w^2 w^2=20 /(3*0.24 )=27.777 w=5.27 rad/s