A horizontal force of magnitude 43.0 N pushes a block of mass 3.72 kg across a f
ID: 2177728 • Letter: A
Question
A horizontal force of magnitude 43.0 N pushes a block of mass 3.72 kg across a floor where the coefficient of kinetic friction is 0.554. (a) How much work is done by that applied force on the block-floor system when the block slides through a displacement of 4.71 m across the floor? (b) During that displacement, the thermal energy of the block increases by 36.3 J. What is the increase in thermal energy of the floor? (c) What is the increase in the kinetic energy of the block?Explanation / Answer
a)work done=43.0*4.71=202.53J c)increase in kinetic energy of block=105.46J b)work done by force=work done by friction+thermal energy increase+increase in kinetic energy =>202.53 =105.46+36.3+X-97.06 =>X=157.84J increase in thermal energy of floor=157.84J