A horizontal force of 750 N is needed to overcome the force of static friction t
ID: 1282203 • Letter: A
Question
A horizontal force of 750 N is needed to overcome the force of static friction the between a level floor and a 250-kg crate. What is the acceleration of the crate if the 750-N force is maintained after the crate begins to move and the coefficient of kinetic friction is 0.16? As a car moves forward on a level road at constant velocity, the total force acting on the tires is: greater than the normal force times the coefficient of static friction. equal to the normal force times the coefficient of static friction. the normal force times the coefficient of kinetic friction. Zero.Explanation / Answer
ma=750-umg=750-392=358N
a=1.432 m/s2
B)
total force = (f2+N2)0.5= (umg2+N2)0.5
option A