A horizontal force of P=150N is just sufficient to hold the crate from sliding d
ID: 2144560 • Letter: A
Question
A horizontal force of P=150N is just sufficient to hold the crate from sliding down the plane, and a horizontal force of P=330N is required to just push the crate up the plane. Determine the coefficient of static friction between the plane and the crate, and find the mass.
I understand the equations I need to solve for are:
150cos30 + ?Wcos30 + 150? sin30 = Wsin30
and
350cos30 = Wsin30 + ?Wcos30 + 350? sin30
But how do I solve them? There are two different variables and I don't have the mass of the crate. And if I assume W = 9.81 then I get -1.96 as my coefficiant of friction, which is obviously wrong.
Any help with this is appreciated.
Explanation / Answer
alrigth
150cos30 + ?Wcos30 + 150? sin30 = Wsin30 ,
350cos30 = Wsin30 + ?Wcos30 + 350? sin30
W= 415.139
and
u =0.178