A horizontal force of 750 N is needed to overcome the force of static friction b
ID: 583066 • Letter: A
Question
A horizontal force of 750 N is needed to overcome the force of static friction between a level floor and a 250-kg crate. If g = 9 8 m/s^2. what is the coefficient of static friction ? 0.31 0.42 0.18 0.55 A boy pulls n 5.0-kg sled with a rope that makes a 60.0 deg angle with respect to the horizontal surface of a frozen pond. The boy pulls on the rope with a force of 10.0 and the moves with constant velocity. What is the friction force between the sled and the ice? 3.5 N 5.0 N 7.5 N 10.0 N 11.5 NExplanation / Answer
15)
750 = 150*9.8*(coefficient of static friction)
=> coefficient of static friction = 0.55
16)
20(cos(60)) = friction force
friction force = 10 N