I have the solution here, I\'m not understanding a couple of steps. Thanks! The
ID: 2235133 • Letter: I
Question
I have the solution here, I'm not understanding a couple of steps. Thanks!The efficiency of a Carnot engine is 30%. The engine absorbs 800J of heat per cycle from a hot reservoir at 500K. Determine the heat expelled per cycle and the temperature of the cold reservoir.
e = W/Qh = .3= 800J/Qh = 240J
W = Qh - Qc = 240J = 800J/Qh = 560J Have that so far,
Ec = 1 - Tc/Th = .3= 1 - Tc/500K = 350K This is the line I don't quite get. I'm not manipulating this line correctly, starting with bring 500K above the fraction bar.
Thanks!
Explanation / Answer
The efficiency of a carnot cycle can also be expressed as 1-Tc/Th
where Tc is temp. of cold reservoir and Th that of hot reservoir.
Since we know the efficiency and the hot reservoir's temp, we can find that of cold reservoir.
1-Tc/500=0.3
Tc/500=0.7
Tc=350K