Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I have the soltions and everything, But i\'m kooking for the steps, and how to a

ID: 637755 • Letter: I

Question

I have the soltions and everything, But i'm kooking for the steps, and how to apply it on a test.

A food processing facility makes sweetened iced tea by feeding 1.00 kg H2O/min of water along with mi kg of dry tea leaves/min into a brewer. From there, the leaves and water enter a filter that separates m2 kg of wet tea leaves/hr from unsweetened tea. A 0.85 mass fraction of water leaves in the wet tea leaf stream along with 90.0 % of the original mass of tea leaves. The unsweetened tea proceeds to a mixer where sugar is added. The sweetened tea enters a final filter where m4 kg of ice is added, and any un-dissolved sugar is removed in a slurry that is 75.000 by mass sugar. 25.0 % water. This slurry is recycled back to the mixer along with m3 kg of fresh sugar/min. The sweetened iced tea leaving the final filter is 10.0 % by mass sugar. 89.0 % by mass water (all of the added ice has melted), and 1.0 % by mass extracts from the tea leaves. A flow rate of ms kg of sweetened iced tea/min is desired. The process will make 1.40 kg/min (ms) of iced sweet tea. Here is a flowchart of the process 4 Feed Solution 1.00 kg H20O/min Brewer Filter Mixer Filter (a) (14 Points) What is mi in kg dry tea leaves/min? /12 Points) What is m3 in kg sugar/min? /12 Points) What is m4 in kg ice/min?

Explanation / Answer

The added sugar under steady-state conditions is removed from sweetened sugar.

Hence m5=1.4 kg/min this contains 10% sugar

Hence sugar in m5= 1.4*10/100 =0.14 kg/min

This is m3. Hence fresh sugar/min m3 =0.14 kg sugar/min

Tea extract in m5= 1.4*1/100 =0.014 kg/min

The 1st filter filters 90% of original mass of tealeaves and rest goes to 1% of sweetened iced tea

Hence m1= 0.9*m1+1.4*1/100

0.1m1= 1.4*1/100

Hence, m1 =0.14 kg dry leaves/min

Taking overall mass balance,

m1+1+m3+m4=m2+m5

m4 - m2 = 0.12 ==> equation 1

taking water balance,

Water entering brewer + water added as ice cubes =water removed from m2 + water in m5

1+m4=0.85m2+0.89m5

m4 - 0.85m2 = 0.246 ==> equation 2

solving equations 1 and 2

m4=0.96 kg ice/min

m2=0.84 kg filter(1) product/min