Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rectangular loop is located next to a long straight wire carrying a current of

ID: 2239249 • Letter: A

Question

A rectangular loop is located next to a long straight wire carrying a current of 30.0 A. The current in the loop is 37.0 A.A) What is the magnitude of the magnetic force on the left edge of the loop? B) What is the magnitude of the magnetic force on the right edge of the loop? C) What is the magnitude of the magnetic force on the top edge of the loop? D) What is the magnitude of the magnetic force on the bottom edge of the loop? E) What is the magnitude of the net force on the loop? F) What is the direction of the net force on the loop? ("Out of the page"/"Into the page"/"Up"/"Down"/"Left"/"Right")

Explanation / Answer

USING THE FORMULA B=u/2pi*I/d where u is constant i is current crried by long wire and d is didtance from the wire ................................ now F=I dlcross B so applying integration for the right wire we get F=2*10^-7*30*37ln(.8/.2) ..................................F=3.07*10^-3n to the right. ..............................b>the mAGNETIC FORCE AT top edge=1.5*2*10^-7*30*37/.2=2.08*10^-3N acting up...................................c>. on the left side force will be same as on right side but opposite in direction................................................................................... .d>the mAGNETIC FORCE AT BOTTOM=1.5*2*10^-7*30*37/.8=4.16*10^-4N. acting down.................................................E>.magnitude of the net force on loop=2.08*10^-3-4.16*10^-4 =1.66*10^-3 N acting atup